Skip to content

Sztywne: Ciekawe życie ludzkich zwłok ad

1 rok ago

427 words

Na przykład, Sherwin Nuland w 1994 r. How We Die: Refleksje na temat końcowego rozdziału życia (New York: Knopf), choć wypełniony graficznymi opisami bolesnych i niegodnych śmierci, starał się pogłębić humanistyczne zrozumienie doświadczenia, które zostało nadmiernie medykalizowane. Styl Roacha wydaje się być sensacyjny. Zauważa poprawnie: ropa i smark, śluz i kłąb. Jesteśmy biologią. Ale kompostowanie ludzkich szczątków. Być może jest to na krótko zabawne, ale czy nie jest to również po prostu trochę dziwaczne, jeśli nie odrażające. Obawiam się, że autor musi wymyślić powietrze.
Dla Roacha godność jest wszystkim w opakowaniu . Dlaczego głęboki cynizm. Troska o ludzkie szczątki to nie tylko stosowanie dobrze przemyślanego eufemizmu . Życie ludzkie ma znaczenie większe niż zwykła suma ich biologicznych części. Roach porusza temat międzykulturowych tabu przeciwko maltretowaniu zwłok przede wszystkim jako okazję do ćwiczenia sarkazmu.
Roach z aprobatą przyjmuje uważną świadomość, jaką studenci medycyny wykazują podczas sekcjonowania. W ostatniej dekadzie szkoły medyczne odeszły im do drogi, aby wzbudzić pełne szacunku podejście do zwłok w laboratorium anatomii – pisze. Bez żadnej zachęty z mojej strony, uczniowie mówili o wdzięczności i zachowaniu godności, o przywiązaniu do swoich zwłok, o poczuciu złości w tym, co mają do nich zrobić. . . . Nikt nie żartował po południu, kiedy tam byłem, a przynajmniej nie na koszt trupa.
Niespodziewanie, biorąc pod uwagę zdecydowane starania autora, by wyglądać chłodno i bez emocji, opieka Roacha nad umierającą matką wydaje się przynajmniej częściowo motywować ten projekt. Łatwiej mi znaleźć zmarłych niż umierających – przyznaje. Nie odczuwają bólu, nie boją się śmierci. . . . Pół godziny spędzone z moją matką jako zmarłym było znacznie łatwiejsze niż wiele godzin spędzonych z nią jako żywą osobą umierającą i cierpiącą.
Podejrzewam, że Roach jest podziwiany u studentów medycyny, których obserwowała, to rodzaj bezsensownej czci dla ludzkiego ciała. Ten sam rodzaj czci, poczucie, że jesteśmy sobie winni pewien wewnętrzny szacunek, mógł podtrzymać autora przez te niepokojące godziny z jej umierającą matką i może teraz pomagać tym studentom medycyny w trudnym zadaniu bycia obecnym dla chorych. .
Alan B. Astrow, MD
Kompleks Kompleksowego Centrum Onkologicznego św. Wincentego w Nowym Jorku, Nowy Jork 10011
[email protected] com
[więcej w: cilostazol, klimakterium, anastrozol ]
[podobne: gamma glutamylotranspeptydaza, ganglion na nadgarstku, streptococcus agalactiae w ciąży ]

0 thoughts on “Sztywne: Ciekawe życie ludzkich zwłok ad”