Skip to content

Sztywne: Ciekawe życie ludzkich zwłok

1 rok ago

585 words

Mary Roach z pewnością ma oko na niecodzienny (i żołądek dla makabrycznego). W Stiff: Ciekawe życie zwłok ludzkich, Roach, felietonista Reader s Digest i internetowy magazyn informacyjny Salon, bada ankiety, w których stosowano zwłoki przez wieki, a także kilka dziwnych współczesnych propozycji. Wybór tytułów rozdziałów i napisów daje smak treści i brzmienia książki: Głowa jest okropnym zagrożeniem dla marnotrawstwa: praktyka chirurgiczna na umarłych (szkolenie chirurgów na głowach zwłok), Dead Man Driving: Human Crash Test Dummies i Upiorna, Konieczna Nauka Tolerancji Uderzeniowej (użycie ludzkich zwłok do testów bezpieczeństwa w razie zderzenia), Z ognia, do pojemnika na kompost: i inne nowe sposoby, aby się skończyć (firma, która planuje użyć człowieka pozostaje dla kompostu).
Roach dąży do tego, by być jasnym i rzeczowym. Jeśli jesteś skłonny oddać się nauce, nie powinieneś pozwolić, aby obrazy rozwarstwienia lub rozczłonkowania cię zniechęciły – mówi. Sądzę, że nie są one mniej lub bardziej makabryczne, niż zwykłe rozpadnięcie się lub zamknięcie szmaty paszczy przez nozdrza dla oglądania pogrzebu. Ogólny efekt jest jednak deflacyjny. Przychodzi dla nas wszystkich punkt, przypomina nam Roach, kiedy nasze ciała już nie są sobą (niezależnie od Kolektywu Zdrowia Kobiet Bostonu). Dobrostan żywych zależy po części od wykorzystywania ciał po śmierci dla treningu lekarza i tym podobnych.
Wyczuwane przez Roacha podejście do tego materiału sprawia jednak, że trudno się domyślić, dlaczego napisała książkę i kim mogą być jej docelowi odbiorcy. To nie jest naukowe traktowanie ani książka, którą można by zabrać na plażę lub wyświetlić na stoliku do kawy. Czy ona jest po prostu na śmiech. A może ma na myśli jakiś poważniejszy cel.
Niektóre z materiałów mają charakter informacyjny, w ponurej formie. Na przykład rozdział zatytułowany Beyond the Black Box , dotyczący analizy urazów, wyjaśnia, że badanie ciał ofiar katastrofy samolotu może pomóc w ustaleniu przyczyny katastrofy. Ponieważ ciała ofiar wraku TWA Flight 800, które tajemniczo rozleciały się w powietrze i uderzyły w Atlantyk z dala od Long Island w lipcu 1996 r., Okazały się w większości nietknięte, bomba była uważana za wysoce nieprawdopodobną.
Wydaje się jednak, że inne rozdziały służą głównie do wypełniania książki lub do gry na tanie śmiechy. Eat Me skupia się na tym, co okazało się opowieścią o kanibalizmie w restauracji na Tajwanie. Mógł mieć sens jako ostrzeżenie, dlaczego nie trzeba wierzyć w to, co czyta się w Internecie. W Just a Head , o serii dziwnych prób przeszczepienia główek zwierząt, Roach oferuje następującą radę: Moją rekomendacją dla ciebie jest to, że nigdy nie jesz baba ghanoush lub, jeśli o to chodzi, żadnego miękkiego, błyszczącego produktu spożywczego podczas przenoszenia w rozmowie z małpimi mózgami. Masz pomysł.
Nie jest źle, próbować żartować z tych spraw. Od Szekspira do Philipa Rotha, artyści komicy wydobywają cmentarz z gorzkich śmiechów. Śmierć jest niepojęta; choroba, między innymi, często absurdalna. Który lekarz nie czuł się (zawstydzony), że musiałby żartować z powodu jakiegoś strasznego wydarzenia lub stanu. Jednak tego rodzaju zrozumiałe reakcje wymagają wysiłku, by wyjść poza mroczną komedię i wzbudzić prawdziwe emocjonalne zaangażowanie
[więcej w: chloramfenikol, klimakterium, Mimośród ]
[więcej w: dyżury aptek kęty, co na ugryzienie osy, neurotyk test ]

0 thoughts on “Sztywne: Ciekawe życie ludzkich zwłok”