Skip to content

The Healing Art: Czarna torba poezji lekarskiej ad

1 rok ago

357 words

Czytelnik może odczuwać potrzebę recytowania lub ponownego przeczytania ulubionego wiersza. Pisze: Odsuńmy się od sprawdzania nauki i otwórzmy nasze umysły na muzykę samych poetów . Campo przyznaje, że nawet najlepszy pentametr iambowy nie może zastąpić ważnych leków, takich jak pegylowany interferon, dla jego pacjentów z WZW typu C. Ale wierzy, że poezja służy tam, gdzie medycyna pozostaje notorycznie nieudolna, tak jak w badaniu i akceptowaniu śmierci, największym ludzkim dramatem ze wszystkich . Audre Lorde, działacz na rzecz sprawiedliwości społecznej, który zmarł na raka piersi w 1992 roku, napisał w Pieśni na wiele ruchów :
Campo używa wiersza Lorde a, aby dojść do wniosku, że w poezji, najcenniejszym wysiłku przeciwko ciemności, wszyscy możemy po prostu żyć i kochać na zawsze .
Campo z powodzeniem splata takie wątki filozofii i psychoterapii w swoje refleksje na temat pacjentów i społeczeństwa. Jego misją jest posługiwanie się poezją, aby odzyskać medycynę jako sztukę, którą naprawdę pozostaje – sztukę uzdrawiania.
Dwa skórzane fotele wspólnoty i izolacji: / pragnienie uzdrowienia – wiercenie w poszukiwaniu wody; poszukiwanie lekarza. Ciało dane, dar, ograniczenie, także tajemnica / której nie można zakończyć okrutnym zawieszeniem jej tajemnicy. Nad moim wnętrzem, jakby, paradoksalnie, poza mną / jak potężny jestem, doktorze. Wy, którzy znacie i nie znacie ciała, jak potężni jesteśmy. . . .
Wyjaśnij, proszę, ten cud, ta / wspaniała przyjemność, ten rubin uczuć / podczas gdy karmię inną istotę: powiedz mi dlaczego, kiedy Hasina otwiera usta, / to tak jakby świat w całości się otwierał, lotos rozwijającego się Buddy / jego klejnot. Zasłona ze skóry, zasłonięta kością: czternastka Hasiny, tak chuda / że nie może chodzić, siadać, trzymać filiżankę. Oczy z jednej wiązki / skanowanie jedzenia, nawet gdy jest pełna. Ona jest ustami / duszą. . . .
Nikt nie chce umrzeć po drodze / złapany między duchami bieli / a prawdziwą wodą, której nikt z nas nie chciał opuścić / naszych kości / na drodze do zbawienia. . .
Teresa L. Schraeder, MD
Redakcja, New England Journal of Medicine

[podobne: cilostazol, Leukocyturia, belimumab ]
[patrz też: krosta na wardze sromowej, mydocalm opinie, ślinianki podżuchwowe ]

0 thoughts on “The Healing Art: Czarna torba poezji lekarskiej ad”