Skip to content

Emphysematous Pancreatitis

1 rok ago

448 words

78-letni mężczyzna miał gorączkę, sporadyczne nudności i wymioty oraz nasilający się ból brzucha przez jeden tydzień. Powiedział, że nie używał alkoholu. Podczas badania miał rozdęty brzuszek i wyraźną tkliwość nadbrzusza. Poziomy amylazy i lipazy w surowicy wynosiły odpowiednio 1485 i 1608 U na litr. Tomograf odwzorowany w powiększeniu kontrastowym tomografii komputerowej (CT) wykazał dużą ilość gazu, który poważnie zniekształcił miąższ trzustki (strzałka) i rozszerzony pęcherzyk żółciowy z 2 cm kamieniem w szyi (grot strzałki). Pacjent był leczony z wypróżnieniami, płynami i imipenemem. Badanie TK tydzień później wykazało rosnące rozsiane zmiany w trzustce, z płynem zastępującym miąższ trzustki. Wprowadzono cewnik przezskórny i wyizolowano Escherichia coli. Pacjentka została następnie poddana nekrosektomii trzustki i cholecystektomii i została wypisana trzy tygodnie po operacji. Emphysematous zapalenie trzustki jest ciężkim powikłaniem ostrego zapalenia trzustki. Jest zdiagnozowana na podstawie objawów klinicznych i na podstawie radiologicznego odkrycia gazu w przestrzeni zaotrzewnowej. Gaz zaotrzewnowy u pacjenta, u którego występują kliniczne objawy zapalenia trzustki, jest uzasadniony wczesnym stosowaniem antybiotyków, przezskórnym drenażem gromadzenia płynów oraz (jeśli nie ma odpowiedzi klinicznej na te działania) resekcja chirurgiczna zainfekowanej tkanki martwiczej.
78-letni mężczyzna miał gorączkę, sporadyczne nudności i wymioty oraz nasilający się ból brzucha przez jeden tydzień. Powiedział, że nie używał alkoholu. Podczas badania miał rozdęty brzuszek i wyraźną tkliwość nadbrzusza. Poziomy amylazy i lipazy w surowicy wynosiły odpowiednio 1485 i 1608 U na litr. Tomograf odwzorowany w powiększeniu kontrastowym tomografii komputerowej (CT) wykazał dużą ilość gazu, który poważnie zniekształcił miąższ trzustki (strzałka) i rozszerzony pęcherzyk żółciowy z 2 cm kamieniem w szyi (grot strzałki). Pacjent był leczony z wypróżnieniami, płynami i imipenemem. Badanie TK tydzień później wykazało rosnące rozsiane zmiany w trzustce, z płynem zastępującym miąższ trzustki. Wprowadzono cewnik przezskórny i wyizolowano Escherichia coli. Pacjentka została następnie poddana nekrosektomii trzustki i cholecystektomii i została wypisana trzy tygodnie po operacji.
Emphysematous zapalenie trzustki jest ciężkim powikłaniem ostrego zapalenia trzustki. Jest zdiagnozowana na podstawie objawów klinicznych i na podstawie radiologicznego odkrycia gazu w przestrzeni zaotrzewnowej. Gaz zaotrzewnowy u pacjenta, u którego występują kliniczne objawy zapalenia trzustki, jest uzasadniony wczesnym stosowaniem antybiotyków, przezskórnym drenażem gromadzenia płynów oraz (jeśli nie ma odpowiedzi klinicznej na te działania) resekcja chirurgiczna zainfekowanej tkanki martwiczej.

Hernan A. Bazan, MD
Mount Sinai School of Medicine, Nowy Jork, NY 10128

Unsup Kim, MD
Elmhurst Hospital Center, Elmhurst, NY 11373

Artykuły cytowane (11)
[podobne: bupropion, Choroba Perthesa, Mimośród ]
[podobne: płytki krwi mpv, adrenoleukodystrofia, guzowatość piszczeli ]

0 thoughts on “Emphysematous Pancreatitis”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: bezpieczne modelowanie ust[…]